Our range of products include turbine oil filter in india, turbine oil filter in maharashtra, triveni turbine 4 gpm filter element, triveni turbine 45 gpm filter element, wind turbine gearbox oil filter in assam and turbine oil filters in assam.
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | PRESSURE LINE FILTER |
| Micron Rating | 25 micron |
| Filter Media | Glass Fiber |
| Material | SS |
| Shape | Cartridge |
| Color | SILVER |
| Length | 20 inch |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Outer Diameter | 50 mm |
| Compressor Type | SS |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filtration Rating | 10 microns |
| Port Size | 2 inch |
| Installation Type | Inline |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Material | Glass Fiber |
| Compressor Type | Air |
| Brand | Shraddha |
| Filter Type | Return Line Filters |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 10 Inch |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Applications | Hydraulic Filter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Filter Type | CUSTOMIZE |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Color | White |
| Length | 5-10 inch |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Material | Glass Fiber |
| Filter Type | Customize |
| Color | White |
| Compressor Type | OIL |
| Brand | SHRADDHA |
| Diameter | 2-3 inch, 3-4 inch |
| Filter Medium Material | Microfiber |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Material | Fiberglass |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Oil Filter |
| Micron Rating | 3 micron |
| Working Pressure | 10 bar |
| Filter Media | Glass Fiber |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Shape | Cartridge |
| Outer Diameter | 40 mm |
| Length | 10 inch |
| End Connection | Spin On Type |
| Micron Ratings | 10 Micron |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Media | Glass Fiber |
| Length | 5 inch |
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Outer Diameter | 50 mm |
| Inner Diameter | 25 mm |
| Applications | Hydraulic Filter |
| Country of Origin | Made in India |
| Micron Rating | 10 micron |
| Micron Ratings | 5 Micron |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Media | SS Wire Mesh |
| Length | 5 inch |
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Outer Diameter | 40 mm |
| Inner Diameter | 20 mm |
| Applications | Hydraulic Filter |
| Country of Origin | Made in India |
| Micron Rating | 10 micron |
| Micron Ratings | 5 Micron |
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| End Connection | DOE |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Filter Type | Oil filter |
| Material | GLASS FIBER |
| Color | Black |
| Brand | Shraddha |
| Country of Origin | Made in India |
| Accessories | Hydraulic |
| Usage/Application | Hydraulic oil filter |
Hydraulic oil Return line filter Elements
Glass Fiber Media
( imported quality made in Germany)
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Return |
| Application | Hydraulic Oil |
| Filtration Rating | 25 µm |
| Material | Fiberglass |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Diameter | 4 inch |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Pressure |
| Automation Grade | Manual |
| Application | Hydraulic Oil |
| Filtration Rating | 40 µm |
| Material | Glass Fiber |
| Compressor Type | OIL |
| Filter Medium Material | Microfiber |
| Diameter | 2-3 inch |
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Cartridge |
| Automation Grade | Manual |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| End Connection | DOE |
| Micron Rating | 25 µm |
| Application | Hydraulic Oil |
| Filtration Rating | 60 µm |
| Material | Fiberglass |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Diameter | 4 inch |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Vehicle Type | TURBINE |
| End Connection | DOE |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Material | Glass Fiber |
| Compressor Type | OIL |
| Filter Medium Material | Microfiber |
| Diameter | 2-3 inch |
| Color | SILVER |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Model | 0400D |
| Vehicle Type | Light Vehicle |
| Micron rating | 25 micron |
| Flow rate | 100 LPM |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Filter Media | Oil Filter |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Filter Type | Pressure Line |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 12 Inch |
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| End Connection | DOE |
| Micron Rating | 20 micron |
| Filtration Rating | 10 micron |
| Filter Media | Glass Fiber |
| Material | Glass Fiber |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Filter Medium Material | Microfiber |
| Diameter | 2-3 inch |
| Color | White |
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Filtration Rating | 10-25 microns |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Port Size | 2 inch |
| Installation Type | Inline |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Diameter | 4 inch |
| Filter Type | Return Line Filters |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 10 Micron |
| Automation Grade | Manual |
| End Connection | DOE |
| Micron Rating | 10 µm |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Material | Glass Fiber |
| Compressor Type | OIL FILTER |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 0.01 Micron |
| Automation Grade | Manual |
| End Connection | DOE |
| Micron Rating | 25 µm |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Material | Glass Fiber |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line Filters |
| End Connection | DOE |
| Micron Rating | 10 µm |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Material | Fiberglass |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Element Type | Cartridge |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| End Connection | DOE |
| Micron Rating | 20 µm |
| Filtration Rating | 3 micron |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Material | Fiber Glass |
| Diameter | 4 inch |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| Length | 10-15 inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line |
| Automation Grade | Manual |
| End Connection | DOE |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Material | Glass Fiber |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Compressor Type | oil |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Diameter | 4 inch |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| End Connection | DOE |
| Filtration Rating | 10 micron |
| Material | Fiberglass |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Diameter | 4 inch |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic oil filters |
| Application | Hydraulic Oil |
| Filtration Rating | 60 µm |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Material | SS Wiremesh / glass fibre midiya |
| Brand | Shraddha |
| Diameter | >4 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Mild Steel | SS 304 / 316 |
| Stainless Steel | SS 304 / 316 |
| Length | 20 Inch |
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 100 m3/hr |
| Filter Vessel Material | SS304 |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Diameter | 4 inch |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Length | 5-10 inch |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Applications | Hydraulic Filter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 10 Micron |
| Applications | Hydraulic Filter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 10 Micron |
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Applications | Oil Filter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 10 Micron |
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Applications | Hydraulic Filter, Oil Filter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Micron Rating | 5 micron |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Filter Media | SS Wire Mesh |
| Working Pressure | 16 bar |
| Material | Fiberglass |
| Length | 10 inch |
| Outer Diameter | 40 mm |
| Element Type | Cartridge |
| Applications | Hydraulic Filter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Micron Rating | 25 micron |
| Filter Media | SS Wire Mesh |
| Material | Glass Fiber |
| Compressor Type | OIL |
| Filter Medium Material | Microfiber |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 10 Micron |
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Compressor Type | Screw Compressor |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1999 / Piece Get Latest Price
| Application | Hydraulic Oil |
| Vehicle Type | Heavy Vehicle |
| Micron Rating | 5 µm |
| Material | Stainless Steel |
| Filter Media | Glass Fiber |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Filter Medium Material | Activated Carbon |
| Brand | Shraddha |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Filter Type | Turbine |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Application | Hydraulic Oil |
| Filter Type | COUSMIZE |
| Vehicle Type | INDUSTRAL FILTER |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Diameter | 4 inch |
| Filter Medium Material | Metal |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| Material | Fiber Glass |
| Product Type | INDUSTRIAL |
| Length | 5-10 inch, 10-15 inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Micron Rating | 50 micron |
| Filter Media | Glass Fiber |
| Length | 5-10 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Diameter | >4 inch |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Material | Fiber Glass |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Application Type | Industrial |
| Filtered Medium | Oil |
| Material | Glass Fiber |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Color | SILVER |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Diameter | 2 inch |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 10 Micron |
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Applications | Hydraulic Filter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Applications | Hydraulic Filter |
| Country of Origin | Made in India |
Sudhir Soni (Manager)
Shraddha Filter Technology
H-42, Sakriba Ind Estate, B/H. Indo German Tool Room,Phase, - 4 Vatva, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India