Pioneers in the industry, we offer eaton replacement filter, eaton filter replacement part, eaton performance filter, eaton hydraulic filter cartridge, eaton oil filtration element and eaton filter element from India.
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Cartridge |
| Flow Rate | 1 m3/hr |
| Filter Vessel Material | SS304 |
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 20-25 inch |
| Diameter | 3-4 inch |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Material | Fiberglass |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Micron Filter |
| Flow Rate | 1 m3/hr |
| Filter Vessel Material | SS304 |
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 20-25 inch |
| Diameter | 3-4 inch |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Material | Fiberglass |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 20-25 inch |
| Diameter | 3-4 inch |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Material | Fiberglass |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 20-25 inch |
| Diameter | 3-4 inch |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Material | Fiberglass |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 10-15 inch |
| Diameter | 2-3 inch |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Material | Fiberglass |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 10-15 inch |
| Diameter | 2-3 inch |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Material | Fiberglass |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 10-15 inch |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Diameter | 3-4 inch |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Material | Fiberglass |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 20-25 inch |
| Diameter | 3-4 inch |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Material | Fiberglass |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 20-25 inch |
| Diameter | 3-4 inch |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Material | Fiberglass |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 10-15 inch |
| Diameter | 3-4 inch |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Material | Fiberglass |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Original Brand | Other Brand |
| Filter Type | Cartridge |
| Flow Rate | 1 m3/hr |
| Micron Rating | 20 micron |
| Filter Vessel Material | SS304 |
| Usage/Application | Industrial |
| Media Material | Glass Fibre |
| Length | 20-25 inch |
| Diameter | 3-4 inch |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Material | Fiberglass |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Micron Filter |
| Flow Rate | 1 m3/hr |
| Filter Vessel Material | SS304 |
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 20-25 inch |
| Diameter | 3-4 inch |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Material | Fiberglass |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line Filter |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| End Connection | DOE |
| Micron Rating | 5 µm |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Max Working Pressure | 50 bar |
| Material | Fiberglass |
| Usage/Application | Industrial |
| Connection Size | ⅜ inch |
| Length | 10-15 inch |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Flow Capacity | 25 L/min |
| Diameter | 2-3 inch |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Pressure Line |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Material | Fiberglass |
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 10-15 inch |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Diameter | 2-3 inch |
| Flow | 40 lpm |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Suction Filter |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Micron Rating | 40 µm |
| Max Working Pressure | 25 bar |
| Material | Fiberglass |
| Usage/Application | Industrial |
| Connection Size | ¼ inch |
| Length | 20-25 inch |
| Flow Capacity | 25 L/min |
| Diameter | 3-4 inch |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Filter Material | Fiberglass |
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 20 inch |
| Diameter | 4 inch |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Original Brand | Other Brand |
| Flow Rate | 500 m^3/hr |
| Filter Type | Hydraulic Oil |
| Micron Rating | 50 micron |
| Usage/Application | Industrial |
| Vessel Height | 500 mm |
| Vessel Diameter | 200 mm |
| Material | Fiberglass |
| Filter Material | Fiberglass |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Media | Cellulose |
| Micron Rating | 10 µm |
| Length | 20 Inch |
| Micron Ratings | 5 micron |
| Diameter | 1 Inch |
| Applications | Water Treatment |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Micron Rating | 10 micron |
| Micron Ratings | 10 Micron |
| Length | 10 inch |
| End Connection | DOE |
| Material | Mild Steel |
| Filter Media | Glass Fiber |
| Outer Diameter | 60 mm |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line |
| End Connection | DOE |
| Filtration Rating | 10 micron |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Brand | Shraddha Make |
| Material | Stainless Steel |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Filter Type | Return Line Filters |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Color | White |
| Filter Medium Material | Metal |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Material | Fiberglass |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Filter Type | Return Line Filters |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Color | White |
| Filter Medium Material | Metal |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| End Connection | DOE |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Material | Fiberglass |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Brand | Shraddha Make |
| Flow | 80 lpm |
| Diameter | 4 inch |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 10 Micron |
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 10 Micron |
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 10 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
Sudhir Soni (Manager)
Shraddha Filter Technology
H-42, Sakriba Ind Estate, B/H. Indo German Tool Room,Phase, - 4 Vatva, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India