Pioneers in the industry, we offer hydraulic maintenance filter, turbine oil strainer, hydraulic oil filter suppliers, hydraulic oil filters, oil control filter and hydraulic oil filter exporter from India.
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line Filters |
| Micron Rating | 5 µm |
| Working Pressure | 10 bar |
| Max Working Pressure | 25 bar |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Length | 5 inch |
| Connection Size | 1 inch |
| Color | Black |
| Outer Diameter | 40 mm |
| Flow Capacity | 10 L/min |
| Diameter | 4 inch |
| Filter Media | Glass Fiber |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line |
| End Connection | SOE |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Brand | Shraddha Make |
| Material | Stainless Steel |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Material | Fiber Glass |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Bore Diameter | 40 mm |
| Diameter | 4 inch |
| Filter Type | Return Line Filters |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
Sudhir Soni (Manager)
Shraddha Filter Technology
H-42, Sakriba Ind Estate, B/H. Indo German Tool Room,Phase, - 4 Vatva, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India