Pioneers in the industry, we offer industrial oil filter, industrial hydraulic oil filter, industrial oil filter in india, lube oil filtration system, hydraulic return line filter and activated carbon filter from India.
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Hydraulic Oil Filter |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| End Connection | DOE |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Size | 60 - 173 mm |
| Frequency Hz | 50- 60 Hz |
| Max Pressure Mpa | 32 mpa |
| Max Temperature Degrees F | 100 Deg C |
| Weight | 1.5 Kg |
WE ARE MANUFACTURER REPLACEMENT FILTER LIKE THIS HYDAC REXROTH PALL PARKER MP FILTRI FILTREC EATON EPE BHAGWATI MAHLE ETC
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Cartridge Filter |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Flow Rate | 500 m^3/hr |
| End Connection | DOE |
| Micron Rating | 25 µm |
| Filtration Rating | 3 micron |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Diameter | 4 inch |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Cartridge Filter |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Flow Rate | 500 m^3/hr |
| End Connection | DOE |
| Micron Rating | 40 µm |
| Filtration Rating | 3 micron |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Color | Black |
| Vessel Height | 800 mm |
| Vessel Diameter | 200 mm |
₹ 9999 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 150 LPM |
| Working Pressure | 100 Bar |
| Filter Rating | 40 Micron |
| Filter Type | PRESSURE LINE FILTER |
| Material | SS WIREMESH |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | SILVER |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return-line filter |
| Filter Media | Glass Fiber |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Diameter | 4 inch |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Filter Type | Suction Filters |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Color | White |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Cartridge |
| Flow Rate | 5 m³/hr |
| Usage/Application | Water Filtration |
| Filter Vessel Material | SS304 |
| Micron Rating | 10 micron |
| Filtration Capacity (Tonnes per hour) | 10 TPH |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | >4 inch |
| Material | Glass Fiber |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Length | 10-15 inch |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 10 Micron |
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 10 Micron |
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Capacity(Kg) | 40 |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Type | Micron filter |
| Filter Type | Cartridge Filter |
| Automatic Grade | Manual |
| Inner Diameter | 25mm |
| Length | 10 Inch |
| Outer Diameter | 66mm |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Media | Glass Fiber |
| Filter Type | Cartridge |
| Efficiency Rating | G3 |
| Construction | Cartridge Filter |
| Filtration Grade | Medium Filter, Pre Filter |
| Medium Material | Paper, Active Carbon, Microfiber, Synthetic Fiber, Ceramic |
| Filter Thickness | 5-10 mm |
| Maximum Working Temperature | 5-120 Degree C |
Being the most respected organization guided by experienced and knowledgeable professionals, we provide an enormous assortment of Industrial Air Filter which is used in air compressors. Offered air filter is used for eliminating airborne contaminants. Offered air filter is manufactured with the use of ultra modern machinery under the stern guidance of our domain experts. Provided air filter is acknowledged in market for its strong design.
Features:
Simple installation
Superb strength
DurablePrice Range: Rs. 70 to 7000 (per piece)
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Medium Material | Metal |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Sudhir Soni (Manager)
Shraddha Filter Technology
H-42, Sakriba Ind Estate, B/H. Indo German Tool Room,Phase, - 4 Vatva, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India