Providing you the best range of pall replacement filter in india, air compressor oil filter, replacement ultra filter, air compressor air filter element and compressed air gas filter with effective & timely delivery.
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Stainless Steel Wire Mesh |
| Diameter | 4 inch |
| Filter Type | HYDRAULIC |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Product Type | CUSTOMIZE |
| Filtration Rating | AS PER YOUR RQUIREMENT |
| Length | 5-10 inch |
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Compatible Brand | Atlas Copco |
| Filter Rating | 5 micron |
| Max Pressure | 13 bar |
| Filter Type | Return Line Filters |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Material | GLASS FIBER |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Cross Flow |
| Pore Size | 1 µm |
| Flow Rate | 50 LPH |
| Material | Stainless Steel |
| Compressor Type | Screw Compressor |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Filter Grade | Fine Filter |
| Filter Use | Oil Filter |
| Filter Rating | 5 micron |
| Max Flow Rate | 50 cfm |
| Filter Type | Compressed Air Filter |
| Max Pressure | 250 psi |
| Max Temperature | 250 Degree F |
| Flow Rate M3 Hr | 200 cfm |
| Outer Diameter Mm | 90mm |
| Brand | Shraddha |
| Inner Diameter | 46mm |
| BSP Thred Length | 2 inch |
Minimum order quantity: 06 Piece
₹ 1999 / Piece Get Latest Price
| Max Flow | 200 cfm |
| Material | Stainless Steel |
| Filter Type | Air Filter |
| Color | Yellow and Red |
| Shape | Cylindrical |
| Max Pressure | 250 psi |
| Max Temperature | 250 Degree F |
| Efficiency | 99% |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Shraddha |
Known in the industry as a prominent manufacturer and supplier, we are engaged in offering Compressed Air Gas Filter. Unfiltered compressed air frequently contains dust, oil, rust and moisture and harmful substances and hence requires filtration. In the first stage of filtration, the compressed air passes through a tube-shaped mesh filter, which creates a coalescence effect. In the second filtration stage, the air is passed through fiber made of cotton, generating thousands of small vortices and accelerating the air.
Features:
Sudhir Soni (Manager)
Shraddha Filter Technology
H-42, Sakriba Ind Estate, B/H. Indo German Tool Room,Phase, - 4 Vatva, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India