We are a leading Manufacturer of hydraulic oil filters kakrapar surat gujarat, hydraulic filters in dindigul tamil nadu, hydraulic filter in titagarh west bengal, hydraulic filter in west bengal, hydraulic filter in halisahar west bengal and hydac hydraulic filters from Ahmedabad, India.
₹ 109 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | >4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Length | 0-5 inch |
| Material | Fiber Glass |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Diameter | 4 inch |
| Filter Type | Suction Filters |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Filter Type | Suction Filters |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Color | Black |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Suction Filters |
| End Connection | DOE |
| Micron Rating | 10 µm |
| Filtration Rating | 10 micron |
| Max Working Pressure | 10 bar |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Color | Black |
| Diameter | 4 inch |
| Filter Medium Material | Metal |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Manual |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Filter Type | Suction Filters |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Color | Black |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Automation Grade | Manual |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Model | 0660R |
| Automation Grade | Manual |
| Micron rating | 10 micron |
| Flow rate | 50 LPM |
| Material | Glass Fiber |
| Max pressure | 63 bar |
| Element type | Element only |
| Compressor Type | OIL |
| Filter Type | Suction Line Filters |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Diameter | 4 inch |
| Filter Type | Suction Filters |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Medium Material | Metal |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line Filter |
| Micron Rating | 3 µm |
| Max Working Pressure | 25 bar |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Material | Fiber Glass |
| Diameter | 4 inch |
| Filter Medium Material | Metal |
| Automation Grade | Manual |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Material | Fiber Glass |
| Automation Grade | Manual |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Material | GLASS FIBER |
| Color | Black |
| Diameter | 4 inch |
| Filter Type | Suction Filters |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Medium Material | Metal |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Cartridge Filter |
| Micron Rating | 40 µm |
| Max Working Pressure | 210 bar |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Color | White |
| Diameter | 4 inch |
| Filter Material | Metal |
| Filter Medium Material | Metal |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Filter Type | Return Line Filters |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Color | White |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| I Deal In | New Only |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line |
| Filtration Rating | 10 micron |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Brand | Shraddha Make |
| Material | Stainless Steel |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| End Connection | DOE |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Filter Type | Return Line Filters |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Material | GLASS FIBER |
| Color | Black |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Filter Type | Return Line Filters |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Color | Black |
| Filter Medium Material | Metal |
| Automation Grade | Manual |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Filter Type | Suction Filters |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Color | Black |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Inline Filters |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Glass Fiber |
| Compressor Type | Screw Compressor |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 10 Micron |
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
Sudhir Soni (Manager)
Shraddha Filter Technology
H-42, Sakriba Ind Estate, B/H. Indo German Tool Room,Phase, - 4 Vatva, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India