Our range of products include hydac replacement oil filter, hydraulic oil filter, hydraulic oil filters, stauff replacement filter, stone crusher hydraulic oil filter and oil filter strainers.
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Material | Glass Fiber |
| Usage/Application | INDSUTRIAL |
| Filter Type | Return Line Filters |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line Filters |
| Automation Grade | Manual |
| End Connection | DOE |
| Micron Rating | 25 µm |
| Filtration Rating | 3 micron |
| Material | Paper Core |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | SILVER |
| Brand | SHRADDHA FILTER |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1399 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line Filters |
| End Connection | DOE |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Usage/Application | Industrial |
| Element Type | Wire Mesh /Screen |
| Material | Glass Fiber |
| Color | Yellow and Silver |
| Brand | Shraddha |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Length | 20 Inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line |
| End Connection | DOE |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Color | White |
| Usage/Application | INDUSTRIAL USE |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | >4 inch |
| Length | 5-10 inch |
₹ 1399 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | PRESSURE LINE FILTER |
| End Connection | DOE |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Material | 10 MICRON GLASS FIBER MEDIA |
| Color | White |
| Filter Media | SS WIREMESH & 10 MICRON GLASS FIBER ABSULUTE |
| Usage/Application | OIL INDUSTRY |
| Brand | SHRADDHA |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line |
| End Connection | DOE |
| Filtration Rating | 10 micron |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Material | Fiber Glass |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | >4 inch |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| Length | 10-15 inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1999 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Pressure Line |
| End Connection | DOE |
| Micron Rating | 25 µm |
| Filtration Rating | 10 micron |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | SS Wiremesh |
| Color | Black and Silver |
| Brand | Shraddha |
| Diameter | >4 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 20 Inch |
₹ 1399 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line Filters |
| Brand | SHRADDH MAKE |
| Material | SS |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Micron Ratings | 10 Micron |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | PRESSURE LINE FILTER |
| End Connection | DOE |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | GLASS FIBER |
| Color | White |
| Brand | SHRADDHA FILTER |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | HYDRULIC OIL |
| End Connection | DOE |
| Micron Rating | 20 µm |
| Material | Glass Fiber |
| Usage/Application | INDUSTRIAL USES |
| Product Type | INDUSTRIAL |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Diameter | >4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Material | Fiber Glass |
| Length | 10-15 inch |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Oil Filter |
| End Connection | DOE |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Usage/Application | Indutrial |
| Outer Diameter | 50 -150 mm |
| Height | 100 - 400 mm |
| Max Pressure Mpa | 100 |
| Max Temperature Degrees F | 100 |
| Thread Size | 5 mm |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return-line filter |
| End Connection | DOE |
| Micron Rating | 75 µm |
| Filtration Rating | 3 micron |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Material | Fiber Glass |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Strainer Type | Basket Type |
| Filter Type | Suction Filters |
| End Connection | Threaded |
| Configuration | Duplex |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | silver |
| Material | ss wiremesh |
| Brand | shraddha make |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1399 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | PRESSURE LINE |
| End Connection | DOE |
| Micron Rating | 25 µm |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | SS |
| Color | SILVER |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Model | 1300R |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Usage/Application | Industrial |
| Max pressure | 210 bar |
| Length | 10-15 inch |
| Diameter | 2-3 inch |
| Element type | Element only |
| Material | Fiberglass |
| Micron rating | 5 micron |
| Flow rate | 100 LPM |
| Filter type | Return line |
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Filtration Rating | 10 microns |
| Filter Type | Return Line Filters |
| Port Size | 2 inch |
| Installation Type | Cartridge |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Material | GLASS FIBER |
| Brand | SHRADDHA |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line |
| End Connection | SOE |
| Filtration Rating | 10 micron |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Brand | Shraddha Make |
| Material | Fiber Glass |
| Diameter | 4 inch |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Micron Rating | 3 micron |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Filter Media | SS Wire Mesh |
| Working Pressure | 10 bar |
| Material | Glass Fiber |
| Length | 10 inch |
| Outer Diameter | 50 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Height | 400 mm |
| Frequency Hz | 50-60 |
| Thread Size | 3-100um |
| Weight | 3.5 Kg |
We are manufacturer Industrial all type of filter element like this Turbine Oil Filter, HYDAC, REXROTH,PALL PARKER, EPE, BHAGWATI, EATON ONE TO ONE REPLACEMENT FILTER
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Model | 0660R |
| Automation Grade | Automatic |
| End Connection | DOE |
| Micron rating | 5 micron |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Flow rate | 50 LPM |
| Filter Type | Return Line Filters |
| Material | Glass Fiber |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Length | >25 inch |
| Outer Diameter | 25 mm |
| Voltage V | 24 V |
We are ranked amongst the foremost firms, engaged in offering a qualitative range of Hydraulic Oil Filter. Offered media filter is extremely appreciated amongst our valuable customers due to its excellent strength and simple installation. This media filter is precisely manufactured with the use of advanced technology. Furthermore, offered media filter is available in a number of specifications to meet different requirements of our customers.
Features:
Price Range:
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line Filters |
| End Connection | DOE |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | SS |
| Color | SILVER |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1499 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Suction Filters |
| Filter Medium Material | Aluminium |
| End Connection | DOE |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Glass Fiber |
| Color | Silver |
| Diameter | >4 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 20 Inch |
| Brand | Shraddha |
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line |
| Automation Grade | Automatic |
| End Connection | DOE |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Material | Fiber |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Brand | Shraddha |
| Length | 400mm |
| Color | Yellow |
| Outer Diameter | 161mm |
| Inner Diameter | 92mm |
| Is It Washable | Washable |
We manufacturer filter element like this hydac pall parker eaton epe bhagwati mahle filtrec mp filtri etc repalcement filter
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line |
| End Connection | SOE |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Brand | Shraddha Make |
| Flow Rate | 40 lpm |
| Material | Fiber Glass |
| Diameter | 4 inch |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line |
| End Connection | DOE |
| Filtration Rating | 10 micron |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Brand | Shraddha Make |
| Material | Fiber Glass |
| Diameter | 4 inch |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Pressure Line |
| End Connection | DOE |
| Filtration Rating | 10 micron |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Brand | Shraddha Make |
| Flow | 80 lpm |
| Material | Fiber Glass |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line |
| End Connection | DOE |
| Filtration Rating | 5 micron |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Brand | Shraddha Make |
| Material | Stainless Steel |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| End Connection | DOE |
| Application | Hydraulic Oil |
| Filtration Rating | 60 µm |
| Brand | Shraddha Make |
| Material | Stainless Steel |
| Flow | 40 lpm |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Material | Fiber Glass |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Material | Fiber Glass |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Material | Fiber Glass |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Material | Fiber Glass |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Micron Ratings | 10 Micron |
| Material | Fiberglass |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Filter Type | Return Line Filters |
| Material | GLASS FIBER |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Material | Fiber Glass |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Element Type | Cartridge |
| Micron Ratings | 10 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
Sudhir Soni (Manager)
Shraddha Filter Technology
H-42, Sakriba Ind Estate, B/H. Indo German Tool Room,Phase, - 4 Vatva, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India