Our product range includes a wide range of stauff replacement filter, stauff replacement filters, stauff hydraulic filter, stauff replacement filter, stuff replacement filter and stauff replacement filter in india.
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Air Filter |
| Flow Rate | 1 m3/hr |
| Configuration Type | Duplex |
| Filter Vessel Material | SS304 |
| Medium Type | Hydraulic Oil |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | SS |
| Color | SILVER |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Installation Type | Inline |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Original Brand | Other Brand |
| Filter Type | PRESSURE LINE |
| Micron Rating | 10 micron |
| Usage/Application | Industrial |
| Media Material | Stainless Steel |
| Color | SILVER |
| Material | SS |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Filtration Rating | 10-25 microns |
| Filter Type | Return Line Filters |
| Port Size | 2 inch |
| Installation Type | Inline |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | GRAY |
| Material | GLASS FIBER MEDIA |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Original Brand | Shraddha make |
| Filter Type | PRESSURE LINE |
| Installation Type | Inline |
| Configuration Type | Duplex |
| Micron Rating | 20 micron |
| Medium Type | Hydraulic Oil |
| Usage/Application | Industrial |
| Media Material | Glass Fibre |
| Color | SILVER |
| Material | SS |
| Length | 20 inch |
| Filter Medium Material | Mild Steel |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Installation Type | Inline |
| Filter Type | PRESSURE LINE |
| Configuration Type | Duplex |
| Medium Type | Hydraulic Oil |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | SS |
| Color | SILVER |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return Line Filters |
| Micron Rating | 3 µm |
| Max Working Pressure | 25 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Diameter | 14 Inch |
| Material | Glass Fiber |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Shraddha |
| Length | 15 Inch |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filtration Rating | 10-25 microns |
| Filter Type | Return Line Filters |
| Port Size | 2 inch |
| Installation Type | Inline |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Material | GLASS FIBER |
| Brand | SHRADDHA FILTER |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Original Brand | Other Brand |
| Filter Type | Pressure Line |
| Flow Rate | 1000 m^3/hr |
| Micron Rating | 10 micron |
| Usage/Application | Industrial |
| Vessel Height | 1000 mm |
| Color | Silver |
| Vessel Diameter | 200 mm |
| Brand | Shraddha |
| Country of Origin | Made in India |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Material | Stainless Steel |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | PRESSURE LINE |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Material | SS |
| Color | SILVER |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Model | 0850R |
| Micron rating | 40 micron |
| Flow rate | 250 LPM |
| Material | SS |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | SILVER |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Filter Type | PRESSURE LINE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Installation Type | Inline |
| Filter Type | PRESSURE LINE FILTER |
| Configuration Type | Duplex |
| Medium Type | Hydraulic Oil |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | GLASS FIBER |
| Color | GRAY |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Original Brand | Other Brand |
| Filter Type | Hydraulic Oil |
| Micron Rating | 5 micron |
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 10-15 inch |
| Diameter | 2-3 inch |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Filter Medium Material | Fiberglass |
| Material | Stainless Steel |
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Installation Type | Inline |
| Filter Type | PRESSURE LINE FILTER |
| Configuration Type | Duplex |
| Filtration Rating | 10 micron |
| Medium Type | Hydraulic Oil |
| End Connection | DOE |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Material | GLASS FIBER MEDIA |
| Filter Medium Material | Wire Mesh |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Type | Return-line filter |
| Micron Rating | 3 µm |
| Filtration Rating | 5 micron |
| End Connection | DOE |
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 10-15 inch |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Diameter | 2-3 inch |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Material | Fiberglass |
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Installation Type | Inline |
| Filter Type | PRESSURE LINE |
| Configuration Type | Duplex |
| Medium Type | Hydraulic Oil |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | GLASS FIBER |
| Color | White |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 10-15 inch |
| Diameter | 3-4 inch |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Material | Fiberglass |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 20-25 inch |
| Diameter | 3-4 inch |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Material | Fiberglass |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 10-15 inch |
| Diameter | 2-3 inch |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Country of Origin | Made in India |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Material | Fiberglass |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 20-25 inch |
| Diameter | 3-4 inch |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Material | Fiberglass |
₹ 1199 / Piece Get Latest Price
| Installation Type | Inline |
| Filter Type | PRESSURE LINE FILTER |
| Configuration Type | Duplex |
| Medium Type | Hydraulic Oil |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | GLASS FIBER MEDIA |
| Color | White |
| Filter Medium Material | Stainless Steel |
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Original Brand | Other Brand |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Filter Type | Hydraulic Oil |
| Micron Rating | 5 micron |
| Material | Fiberglass |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Media Material | Glass Fibre |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Diameter | >4 inch |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Length | 5-10 inch |
| Material | Fiber Glass |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Washable | Non Washable |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Original Brand | Other Brand |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Filter Type | Hydraulic Oil |
| Micron Rating | 10 micron |
| Usage/Application | Oil Filter |
| Material | Fiberglass |
| Media Material | Glass Fibre |
| Diameter | 4 inch |
| Filter Medium Material | Glass Fibre |
| Element Type | Cartridge |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Brand | SHRADDHA MAKE |
| Material | SS |
| Color | SILVER |
| Filter Type | PRESSURE LINE FILTER |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Sudhir Soni (Manager)
Shraddha Filter Technology
H-42, Sakriba Ind Estate, B/H. Indo German Tool Room,Phase, - 4 Vatva, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India